Noć knjige

SVJETSKI DAN KNJIGE i noć knjige  - 23. TRAVNJA  - 2020.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine preminuli slavni Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine.

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga.

Cilj projekta je potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te ukazati na važnost knjige u suvremenom društvu.

Povod za Noć knjige je Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja odlukom Sabora Republike Hrvatske iz 1996. godine, a u spomen na Marka Marulića, koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju Juditu.

U kontekstu navedenog, ako vas zanima gdje pronaći e-knjige, audio knjige i besplatne romane upućujemo vas na link za knjigoljupce, a ako kod kuće (ili u podrumu) imate neku zastarjelu knjigu koju ste mislili baciti, pogledajte ovaj link.

Također  vas pozivamo da se uključite u Bookcrossing natječaj koji traje do petka 24. travnja, a pobjednika natječaja objaviti ćemo u ponedjeljak 27. travnja. Svoje ideje šaljite na e-mailove: snestorovic01@gmail.com ili na bookcrossingssszlatar@gmail.com

2021.

Tema Noći knjige 2021.: LJEKOVITA MOĆ KNJIGE

Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja,

vrelo zanimljivih priča i inspiracije....

No snaga pisane riječi očituje se i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas,

mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s „drugim“,

nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje.

U Noći knjige 2021. stoga vas potičemo da razmišljate o ljekovitim moćima knjiga – u razdobljima društvenih i intimnih kriza, kada im se okrećemo tražeći odgovor na pitanja koja nas muče. Katkad će odgovori koje u njima pronađemo biti utješni, katkad uznemirujući, a neki će sigurno i duboko protresti naša temeljna uvjerenja.

Veliki Fjodor Mihajlovič Dostojevski, kojem ove godine proslavljamo 200. obljetnicu rođenja i 140. obljetnicu smrti, u baštinu nam je ostavio sljedeću misao: Kada je bogatstvo izgubljeno – ništa nije izgubljeno, kada je zdravlje izgubljeno – skoro sve je izgubljeno. Mogu li nam, i kako, knjige pomoći u održavanju zdravlja pojedinca i društva? Koje bismo knjige kao lijek „prepisali“ sebi i drugima – i zašto? Može li se svakom vremenu preporučiti neka knjiga kao lijek? Koju bismo literaturu ponudili kao spas vremenu u kojem danas živimo?

Zavirite u svoje kućne, školske, institucionalne apoteke i u njima potražite ljekovitu literaturu.

KNJIGA KAO LIJEK, LIJEK KAO KNJIGA:

Mi vam nudimo na listanje naš školski priručnik koji smo izradili 2013. godine