VELIKI za male - mali za VELIKE (do 2012./2013.)

Veliki za male - mali za velike naziv je zajedničkog projekta Srednje škole Zlatar i Osnovne škole Ante Kovačića u Zlataru koji se provodio od 2007. do 2013. godine i imao dvojaku funkciju: prevenciju školskog neuspjeha kod učenika osnovne škole i poticanje učenika na volontiranje, jer učenici srednje škole volonterski pomažu učenicima osnovne škole u učenju.

Na osnovi rada s učenicima i suradnje s učiteljima i roditeljima, došlo se do zaključka da u Osnovnoj školi Ante Kovačića postoje učenici koji bi mogli puno više, ali rezultati izostaju. Jedan od mogućih razloga jest i taj da takvim učenicima ne odgovara uobičajeni način poučavanja. Osim toga, naši učenici žive u području koje je još uvijek nedovoljno stimulativno, a osobito ako u obitelji ne dobivaju dovoljno edukativnih poticaja. Na osnovi povratnih informacija od roditelja vidljivo je da zbog socioekonomskih prilika neki učenici ne mogu dobiti dodatnu podršku i pomoć u učenju. Stoga smo odlučili ponuditi učenicima priliku za stjecanje novih edukativnih i socijalnih iskustava na osnovi strukturiranih druženja sa starijim uspješnim učenicima.

Na  IV. nacionalnoj konferenciji o volonterstvu u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva 2007. godine Srednjoj školi Zlatar uručena je nagrada Škola - prijatelj zajednice za poticajni model uključivanja mladih u volontiranje u školi i široj zajednici.

Ponosni smo na svoje učenike i zahvaljujemo svim dosadašnjim volonterima na trudu i nesebičnom radu za razvoj naše lokalne zajednice!