Nagrada za Leu - foto natječaj

Učenica 3.g razreda Lea Sedak Benčić

osvojila je 2. nagradu

na foto - natječaju

"Moja kućna biblioteka/Moj kutak za čitanje",

Dječje knjižnice Medvešćak - Knjižnice grada Zagreba, u kategoriji srednjih škola.

U natječaj su se mogli uključiti svi fotografi amateri u dobi do 18 godina.

Sudjelovati se moglo s najviše tri rada koji na kreativan način prikazuju vlastiti kutak za čitanje.

Čestitke Lei!

NOĆ MUZEJA: HRVATSKI ŠKOLSKI MUZEJ - "2020: NEGATIVAN TEST - POZITIVNA SJEĆANJA"

Autor: Silvija Dedović, 1. 2. 2021. 09:57

Tijekom mjeseca prosinca 2020. Hrvatski školski muzej pozvao je osnovne i srednje škole na suradnju u  njihovom projektu „2020: Negativan test – pozitivna sjećanja“.  Učenici su trebali u jednoj rečenici napisati  neko svoje lijepo sjećanje vezano za školsku godinu 2019./2020.

O lijepim trenucima i pozitivnim  doživljajima u školi u 2020. pisali su i naši učenici. Što su napisali pogledajte u digitalnoj knjizi koju je Muzej izradio povodom manifestacije „Noć muzeja“.

U anketi „ 2020: negativan test – pozitivna sjećanja“ sudjelovali su naši učenici iz 1.r, 1.u, 4.g2, 3.r,4.g1,1.g,2.r i 3.u razreda.

Napomena: Od poruka koje smo im poslali izabrali su samo neke koje su uvrstili u svoju digitalnu knjigu.

BOOKCROSSING

Znate li što je BookCrossing?

BookCrossing funkcionira po principu da se na javnom mjestu ostavi knjiga (privatna, ne iz vlasništva knjižnice) s porukom

PROČITAJ ME!

Nakon čitanja knjiga se vraća na isto mjesto i ostavlja na čitanje nekom drugom....

Ako imaš doma neku zanimljivu knjigu, a ne znaš kud bi s njom:

•  donesi ju (anonimno) i odloži na „šank“ kod knjižnice.
  • a ujedno si možeš uzeti već odloženu knjigu te ju nakon čitanja vratiti na „šank“ kod knjižnice da ju može pročitati i netko drugi…..
  • možeš napisati na post it blok kratku ali poticajnu napomenu o knjizi i zalijepiti ju na knjigu….

(zanimljiva, poučna, inspirativna, i sl).

Napomena:

Knjige (privatne, ni slučajno iz fonda školske knjižnice!!!) mogu anonimno ostavljati i/ili uzimati  učenici ali i svi djelatnici škole.

ŠKOLSKI NATJEČAJ - OSMIŠLJAVANJE HRVATSKE INAČICE ENGLESKE RIJEČI BOOKCROSSING

Autor: Silvija Dedović, 2. 10. 2020. 11:20

Pobjednička riječ natječaja „Bookcrossing“ je KNJIGOHOD.

Knjigohod  -  hod knjige od čovjeka do čovjeka; netko ju daruje, ostavlja, preporučuje, drugi ju uzima u ruke, udomljuje, posvaja, knjiga ga osvaja...

OBRAZLOŽENJE:

Između pristiglih prijedloga Stručno vijeće profesora hrvatskoga jezika SŠ Zlatar odabralo je novotvorenicu KNJIGOHOD kao hrvatsku  inačicu engleske riječi bookcrossing. U užem su izboru bile riječi rasknjižje, knjižanje i knjigoput. Izraz KNJIGOHOD  originalan je,  ekonomičan (jedna riječ),  lako se izgovara (u odnosu na neke druge predložene riječi), odgovara tvorbenom uzorku hrvatskoga standardnog jezika te stoga ima budućnost zaživjeti u jezičnoj zajednici.

U natječaju je sudjelovalo 20 učenika sa 40 prijedloga. Pobjedničku riječ predložila je učenica 4.g2 razreda Laura Šuštić.

Čestitamo Lauri koja je  nagrađena prigodnom knjigom.

Donacija knjiga našoj školskoj knjižnici

Autor: Silvija Dedović, 14. 11. 2019. 11:56

Dana 14. studenoga gospođa Ana Ledinski iz Zlatara darovala

je našoj knjižnici dio knjiga iz svoje privatne zbirke. Ovim putem još jednom zahvaljujemo gospođi Ledinski na vrijednom daru.